Martin BLK1117MM Long Pattern Combination Wrench, 17 mm Wrench, 12 Points, 15 deg Offset, 235 mm OAL, Steel, Industrial Black
BLK1117MM MFG #: BLK1117MM
Non-Stock Item
  • Box End Thickness: 11.7 mm
  • Box End Width: 26.4 mm
  • Country of Origin: US
  • Handle Type: Flat
  • Head Angle: 15 deg
  • Manufacturer Name: Martin Sprocket & Gear
  • Material: Steel
  • Measurement System: Metric
  • Number of Points: 12
  • Offset Angle: 15 deg
  • Open End Thickness: 8.9 mm
  • Open End Width: 38.9 mm
  • Overall Length: 235 mm
  • Type: Long Pattern
  • Wrench Opening: 17 mm
  • Wrench Type: Offset
Combination wrenches are manufactured from steel bar. These wrenches are available in fractional sizes from 1/4 in through 2-1/2 in and in metric sizes from 6 mm through 60 mm. They come in a chrome or industrial black finish. These are general purpose wrenches designed for a wide variety of work. This wrench combines a 15 deg angled slotted opening at one end and a 15 deg offset 12 point box opening at the other end for improved gripping. The openings are of the same size. Use the slotted opening generally for quick run down. Use the box end for final tightening and/or to avoid obstructions. All 12 point box openings through 2 in fractional size are "Lobular" design which reduces the risk of fastener rounding, provides a better grip on worn fasteners and allows more torque to be applied to the fastener.