DeWALT® DCW200P1 Brushless Cordless Variable Speed Sander Kit, 5-19/64 in Dia Wheel, 1/4 in Arbor/Shank, 20 VDC, 8000 to 14000 opm, Li-Ion Battery
DCW200P1 MFG #: DCW200P1
Non-Stock Item
  • Arbor/Shank Size: 1/4 in
  • Bare Tool/Kit: Kit
  • Battery Capacity: 5 Ah
  • Battery Type: Li-Ion
  • Control Type: Variable Speed
  • Country of Origin: MX
  • Dimensions: 6 in L x 5.3 in H
  • Manufacturer Name: Stanley Black & Decker
  • Orbits per Minute: 8000 to 14000 opm
  • Type: Brushless Cordless
  • Voltage Rating: 20 VDC
  • Wheel Diameter: 5-19/64 in
This 20V MAX* XR® brushless cordless 1/4 sheet variable speed sander with one 5 ah battery provides you with the power and runtime needed for a variety of applications. A variable speed dial provides speed control from 8000 to 14000 opm for a variety of jobs. One-handed locking dust bag attaches securely to the sander to aid in dust collection or the user can attach the sander directly to the DWV010 or DWV012 dust collectors (sold separately). Rubber overmold grip provides comfortable sanding. The paper clamp is designed to hold paper securely and for easy installation.
  • Includes
  • Item Features
  • Warranty
DCW200 20V MAX* XR® Brushless 1/4 in Sheet Sander, Dust Bag, Hole Punch, Short Dust Chute, DCB112 12V MAX*
  • Brushless motor provides runtime and efficiency to get the job done
  • Low profile height allows user to get close to work surface for precise sanding
  • Dust sealed switch to protect against dust ingestion for long switch life
  • One-handed locking dust bag
  • Variable speed control from 8000 to 14000 rpm to match the speed to the application
  • Paper clamp designed to hold paper securely and allow for easy installation
  • Texturized rubber overmold grip for comfortable sanding
  • Dust port is designed to fit directly to the DWV010 or DWV012 dust collectors (sold separately)
  • Long dust chute (not included) part number N684701 for use with 6 Ah batteries and larger
  • Up to 40 min of continuous runtime
  • *Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 20 V and nominal voltage is 18 V