Crouse-Hinds Champ® DMVF052/UNV Ballast Housing, CFL Lamp, 52 W, 120 to 277 VAC
DMVF052/UNV MFG #: DMVF052/UNV
Non-Stock Item
  • Color: Gray
  • Country of Origin: US
  • Dimensions: 11.56 in L x 11.56 in W x 8.75 in H
  • Finish: Epoxy Powder Coated
  • Lamp Type: CFL
  • Manufacturer Name: Eaton
  • NEMA Rating: NEMA 3/3R/4/4X/IP66
  • Number of Lamps: 2
  • Series: DMVF
  • Temperature Rating: 4 to 104 deg F
  • Voltage Rating: 120 to 277 VAC
  • Wattage: 52 W
Champ DMVF fluorescent light fixtures are designed for hazardous areas where combustible dusts and flammable vapors are present simultaneously. Manufactured in 52W, 64W and 84W configurations, the DMVF is available in seven mounting arrangements to suit any lighting layout. The fixture is also available with a battery pack ballast for emergency lighting applications (DMVFB models). Champ DMVF and DMVFB fluorescent fixtures are approved for use in Class I, Division 2, Class I, Zone 2 and Class II hazardous locations. The rugged design stands up to challenging environments where combustible dusts, flammable gases, moisture, dirt, vibration and corrosion are problems. These light fixtures are ideal for indoor and outdoor general area lighting in grain handling, storage and processing plants, coal preparation plants, coal conveying areas, food processing plants, manufacturing plants, refineries, chemical, petrochemical and other industrial process facilities.