Crouse-Hinds Champ® VMVM175/MT Multi-Tap Ballast Housing, HID Metal Halide Lamp, 175 W, 120/208/240/277 VAC
VMVM175/MT MFG #: VMVM175/MT
Non-Stock Item
  • Dimensions: 11.56 in L x 10 in W x 7 in H
  • Lamp Type: HID Metal Halide
  • Manufacturer Name: Eaton
  • NEMA Rating: NEMA 3/3R/4/4X/IP56/IP66
  • Series: VMV Series
  • Type: Multi-Tap
  • Voltage Rating: 120/208/240/277 VAC
  • Wattage: 175 W
The Champ VMV HID light fixture from Eaton's Crouse-Hinds Division provides a compact, lightweight design that's ideal for a wide range of mounting heights within hazardous area applications. Available in 50W through 400W with seven mounting arrangements to suit any lighting layout, the VMV HID is approved for use in Class I, Division 2 and Class I, Zone 2 locations. The rugged design stands up to challenging environments where moisture, dirt, dust, vibration, corrosion and rough usage are problems. These light fixtures are ideal for indoor and outdoor general area lighting in manufacturing plants, refineries, chemical, petrochemical and other industrial process facilities, waste or sewage treatment facilities, offshore, dockside and harbor installations, and other heavy industrial applications.